אימון בקבוצה מול אימון יחידני

שתפ/י

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אימון קבוצתי מול אימון יחידני יתרונות וחסרונות

רבות מפעילויות הכושר בשעות הפנאי, מתקיימות במסגרות קבוצתיות : ישנם שיעורי סטודיו דוגמת אימון פונקציונלי, אימון תחנות, אימון עיצוב וחיטוב , קיקבוקס, ספינינג,.

אז מה בעצם ההבדל בין אימון קבוצתי ויחידני ,

אימון אישי:

באימון אישי המתאמן הוא במרכז תשומת הלב  והאימון הינו ספציפי ומותאם למתאמן בצורה אינדיבידואלית , ליכולותיו ולרצונו. 

אימון קבוצתי:

באימון קבוצתי לרוב יש מדריך אחד על מספר מתאמנים . המדריך הוא האוטוריטה בשיעור, הוא בונה את השיעור, מנחה אותו, מכתיב את הקצב, את דרגת הקושי ואת מספר החזרות בכל תרגיל.

מה היתרונות של אימון קבוצתי ?

יתרון ראשון ומשמעותי הינו הנאה

. השיעור לרוב הוא שעה חווייתית, שבה אתם יכולים "לנקות את הראש" ממחשבות על עבודה או על טרדות היום. שעה שניתן להאט את גלגלי המח, להזיז את הישבן ולעקוב אחר הנחיות פשוטות. זהו מפגש חברתי המאפשר שיחה , קשר חברתי לעיתים רבות יוצאים מהשיעור בחיוך גם כשמגיעים אליו עם מצב רוח ירוד וחוסר חשק

יתרון נוסף הינו הנעה לפעולה

 לעיתים לאחר יום עבודה יש עייפות וחוסר חשק להתאמן. פעילות קבוצתית מסייעת להגברת המוטיבציה. האימון בקבוצה מדרבן, נוצרת מחויבות לעצמנו ולקבוצה ויש תחושה של גאוות יחידה . בקבוצות רבות ובחוגים רבים, הפעילים לאורך זמן, נוצרים קשרים חברתיים המחזקים את החשק להגיע ולהיפגש במסגרת זו. האימון לעיתים הופך תרוץ למפגש חברתי

אימון ממצא ומועיל יותר ומכוון מטרה :

 אם יצא לכם ללכת לאימון בחדר כושר ובמקום לסיים אותו בשעה ,כפי שתכננתם, סיימתם אימון לאחר שלוש שעות אז תשקלו לעבור לשיעור קבוצתי. בשיעור קבוצתי יש מיקוד וההספק רב. למעשה המבנה של השיעור, המתוחם בזמן ומונחה  ע"י המדריך, מאפשר לעבור מתרגיל לתרגיל בקצב מוכתב ולהתמקד באימון מבלי להתמהמה. לעומת זאת, באימון עצמאי אתם עלולים למצוא את עצמכם מפטפטים, מתמהמהים, מחכים שהמכשיר יתפנה  או ככה "סתם" עושים הנחות לעצמכם (אולי פשוט כי משעם להתאמן לבד)

כיצד למצוא את סוג האימון המתאים לנו:

 בהיכנסנו לשיעור קבוצתי עלינו להבין מספר דברים על העדפותינו על מנת ליהנות מהשיעור ולהפיק ממנו את המרב. לדוגמה: האם יש לנו העדפה לשיעורים קצביים או שיעורים איטיים. האם אנו אוהבים מוסיקה סוערת כמו בשיעורי אירובי או מוסיקה שקטה ואף ללא מוסיקה כמו בשיעורי מתיחות ומוביליטי האם אנו אוהבים להתאמן בחוץ או במקום סגור,

מה המטרות והיעדים חשוב להבין מה היעדים אותם אנחנו רוצים להפיק מהשיעור ואם הוא והאם הוא עונה על צרכינו, איזו מיומנות אנו מעוניינים לרכוש ובאיזה תחום אנו מעוניינים להשתפר. 

האם אנו רוצים שיעורי עיצוב וחיזוק, או שאנו מעוניינים לשרוף קלוריות כמו בשיעורי קיקבוקס ואימון פונקציונלי

 או אולי מטרתנו לפתח את הגמישות כמו בשיעורי מתיחות ויוגה. אבחנה זו תאפשר לנו לעשות את הפעילות האהובה והמתאימה לנו.

האם יש לנו אינטליגנציה קבוצתית

 הגדרה של סוג השיעור וסוג האימון יכולה להפחית הטרוגניות ,דוגמת "התעמלות בונה עצם" המותאמת  לחתך גיל מבוגר לעומת אירובי דאנס וקיקבוקס שבנויים לחתך גילאים צעיר.

 עם זאת המגוון האנושי גדול ועבודה במסגרת קבוצה דורשת איזושהי מיומנות חברתית והתחשבות סביבתית. אם אין לכם את זה ואתם נוטים להתעצבן בקלות על כך שתפסו לכם את המקום או שאתם רוצים תשומת לב ומרגישים צורך לקבל משוב על תרגיל ובכל מנח, אז דעו שמקומכם הוא באימון פרטי.

 הקשב ותשומת הלב של המדריך אמורים להתחלק בין כל משתתפי הקבוצה ועליכם לקחת בחשבון שיש תרגיל שתקבלו יחס ויש תרגיל שלא. (עם זאת ניתן להעיר למדריך אחרי השיעור על הצורך שלכם לקבל פידבק מדי פעם. כך תגייסו את המדריך לשים לב אליכם יותר)

מומלץ לבחון את מיומנות המדריך

מדריך קבוצתי, בשונה ממדריך אישי, צריך להתאים עצמו לקבוצה הטרוגנית ולהנחות תרגילי כושר בדרגות קושי שונות בהתאם לקהל היעד המתאמן. עליו לתת  אופציות שונות לביצוע התרגילים בהתאם ליכולות השונות של המתאמנים באותה קבוצה. לדוגמה לתת תרגיל קל למתאמנים המתקשים ולאתגר את המתקדמים בקבוצה ע"י מתן תרגיל בדרגת  קושי גבוהה ומאתגרת לרמתם.

נכוויתם? תנו עוד צ'אנס

אם נכוויתם משיעור קבוצתי אחד, אל תמהרו לקבל החלטה על כך שזה לא בשבילכם. נסו מדריך אחר, קבוצה אחרת ,שעה אחרת. הדינמיקה יכולה להיות שונה, החיבור עם המדריך ועם חברי הקבוצה חשוב ויכול להקנות חוויה מתקנת.

כואב לי, האם להגיע לשיעור קבוצתי

? מתאמנים רבים אשר נפצעים או סובלים מכאב, לדוגמה אנשים עם כאבי גב, בעלי פריצת דיסק, כאבי בירכיים או נשים בהריון, נוטים להימנע מהגעה לשיעור קבוצתי בשל החשש מהחמרת הכאב. בשלב זה מומלץ להתייעץ עם רופא ולקבל הנחייה לסוג הפעילות המתאימה. בנוסף רצוי לשתף את המדריך בכל הנוגע לכאבים ולפציעות על מנת לקבל הכוונה ספציפית במהלך השיעור. מדריך טוב, בעל ידע, ייתן מענה ספציפי לכל מתאמן גם בקבוצה גדולה. עם זאת כדאי לזכור שמדריכי כושר ואירובי אינם רופאים ובוודאי שאינם יודעים את כל התשובות. מומלץ שכל מתאמן ילמד את מגבלותיו ויעשה את מה שהוא יכול ומה שמתאים לו במסגרת הקבוצתית.

לסיכום שיעור קבוצתי זו חוויה שתלויה במדריך, בחומר האנושי, בסוג השיעור בכוח הרצון שלכם ובגמישות. חשוב לזכור שההנאה גם תלויה במצב רוח שלכם ובנכונות שלכם לקבל את המסגרת וליהנות בתוכה.

עם זאת יש לזכור שמטרת האימון הינה לאתגר אתכם ולגרום לכם לעשות קצת יותר ממה שהייתם עושים אילו התאמנם לבד

רוצים לקבל עוד טיפים נוספים?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו

טיפים ומאמרים נוספים

אימון

אימון כוח בגיל ההתבגרות

אימון כוח בגיל ההתבגרות  האם מועיל או פוגע בהתפתחות הנער\ה מאת: יגאל ארביב מנהל מקצועי  מועדון הכושר אלפא פיטנס  רכז ומרצה בקורסי מדריכי קרב מגע

אימון

אימון בקבוצה מול אימון יחידני

אימון קבוצתי מול אימון יחידני יתרונות וחסרונות רבות מפעילויות הכושר בשעות הפנאי, מתקיימות במסגרות קבוצתיות : ישנם שיעורי סטודיו דוגמת אימון פונקציונלי, אימון תחנות, אימון

Follow Us